• 0361/6 29 31
  • info-909112@edu.mon.bg
  • гр. Кърджали, ул. "Мара Михайлова" №5

Професионална гимназия по електротехника и електроника „Капитан Петко Войвода”, гр. Кърджали ще получи статут на Център за високи постижения в професионалното образование

 

Първо място за ПГЕЕ "Капитан Петко войвода" в националното изложение - конкурс "Младежко техническо творчество" - гр. Горна Оряховица

 

 Учим и се забавляваме заедно

 

Как се създава автосимулатор

   С виртуални очила на компютърния екран се вижда в триизмерен обем автомобилен двигател. В зелено или жълто се осветяват места, където е правилно или погрешно да се замени някаква част. Като в компютърна игра, само че много по-интересно, казват ученици от ПГ по електротехника и електроника „Кап. Петко войвода“ в Кърджали. Те демонстрират и две колички с дистанционно управление, дело на осмокласници, като едната от тях реагира на прегради и се ориентира накъде да продължи; роботизирана ръка с приложение в производството; ключодържатели, направени с 3D принтер. Всичко това децата ползват или изработват в творческата работилница за дигитални технологии. Тя се намира в току-що открития STEM център и е плод на усилията на целия екип да модернизира базата.
   „При нас STEM центърът е с професионална насоченост – казва директорката инж. Антоанета Сендова, чиято специалност е електроника и автоматика. – Работи се със zSpace технология с виртуална и добавена реалност. Тя позволява с очила за виртуално виждане и с насочващ лъч учениците да виждат обекта триизмерен. Те могат да добият представа за двигателя, да го разглобят и сглобят виртуално, да научат за какво е всеки инструмент. И после да прилагат наученото в нашите работилници.
   Другата част от работата в STEM центъра е свързана с роботиката и 3D принтирането. Имаме професионален плотер за принтиране на големи табла. Децата се занимават с дизайн и могат да отпечатат това, което правят. STEM центърът е от тази учебна година, на учениците много им харесва. Ще го ползват и колегите по природни науки. Изработваме график, за да може максимално да се оползотворява апаратурата в него. Тук може да се провеждат практически занимания по роботика и програмиране, учениците да се подготвят и за състезания, в каквито редовно участваме. Наши възпитаници за втора поредна година се класират за националния кръг на състезанието по приложна електроника „Мога и зная как“, в който допускат само шест отбора от страната.“
    Специалността „Електрообзавеждане на производството“ е с дуална паралелка – гимназията е пионер в дуалното образование в областта и до миналата година е единствената. От 4 години училището е в партньорски отношения с „EVN България“, откъдето оборудват класна стая. Сега за първа година ученици от XI клас работят във фирмата по два дни в седмицата. Сключват трудов договор и ако от предприятието харесат някого, след като завърши, го назначават.
   Гимназията има договори и с други големи фирми в региона, като „Електроенергиен системен оператор“, „Кяшиф“, „Серта България“, „Теклас България“ и „Имерис минералс България“. Те отпускат на учениците допълнителни стипендии, отделно дават стипендии и на отличници.
Усилията на педагозите да осигурят най-доброто за учениците, дават резултати. А гимназията увеличава броя на учениците. Инж. Сендова е учител тук от 20 години, а е директор от три. Когато заема поста, децата са 198, сега са 300. През последните три години гимназията е подкрепена сериозно от бизнеса – сдобива се с две нови класни стаи, дарения от фирми – едната е за дуалната паралелка, с нова електролаборатория и STEM център.
„Когато се преместихме в тази сграда преди години, в нея имаше леярна, отдавна превърната в склад – разказва директорката. – Започнахме по малко да я ремонтираме и превръщаме в работилница по електротранспорт. Спечелихме проект за 100 000 лв. за ремонт и апаратура по НП „Професионално образование и обучение“. Привлякохме 10 000 лв. съфинансиране от транспортни фирми, работещи в област Кърджали. Откриването на работилницата предстои. Непрекъснато се модернизираме и това привлича децата.“
    Екипът особено много се гордее с автосимулатора, изработен изцяло от ученици, обучаващи се по три специалности – „Електрообзавеждане на производството“, „Електрообзавеждане на транспортната техника“ и „Компютърна техника и технологии“. С него гимназията се представи на националния конкурс-изложение „Младежко техническо творчество“ в Горна Оряховица и завоюва първа награда.
От тази учебна година втората задължителна матура в професионалните гимназии е по специалността и ще бъде защита на дипломна работа.
В нея освен теоретична част има и практическо задание.
   „Нашите деца са техничари – казва директорката. – По-лесно им е да програмират и да сглобят нещо, отколкото да пишат по дадена тема или да правят тест. Всички практически задания за
дипломни работи са свързани с обучителни единици и после остават в училището. Идеята е да могат да се използват в обучението на следващите випуски и децата да видят какво са правили другите преди тях.“
Всяка година от гимназията проследяват как се реализират техните възпитаници. Около 1/3 продължават да учат
висше образование, друга 1/3 започват работа по специалността, останалите отиват в чужбина, където са техните родители. Някои и там работят по специалността, защото освен диплома взимат и свидетелство за професионална квалификация, което се признава в цяла Европа.

      „Привличаме и млади хора инженери да работят като учители в училището – двама от тях са наши възпитаници – казва директорката. – Добър колектив сме, отгледали сме тези младежи. Караха при нас държавните си практики. Единият сега учи магистратура по автоматизирани системи и му помагаме.“
      Според инж. Сендова най-голямото предизвикателство за един директор на професионална гимназия е модернизацията на материалната база. Това задължително изисква и допълнителна квалификация на учителите, тъй като базата е много специализирана. „Квалификацията трябва да е обвързана и с учебните програми, да не бъде самоцел. Колекционирането на сертификати е безпредметно“, категорична е директорката Антоанета Сендова.